מומחים ברפואת שיניים

סטייה של הלסתות ואסימטריה בפנים

אחד המרכיבים החשובים של אידיאל היופי הוא סימטריה בפנים, והמוח האנושי מתוכנן להעדיף פנים סימטריות כבר בתקופת הילדות. אמנם, מידה קלה של אסימטריה בין צד ימין לצד שמאל של הפנים קיימת אצל כולנו, אך כאשר האסימטריה גדולה מן הרגיל ונראית לעין, נוצרת פגיעה אסתטית שיכולה להיות לה גם השפעה תפקודית ונפשית על האדם. הסיבות לאסימטריה בפנים הן רבות, ואנחנו נתייחס לסיבות השכיחות בתחום הלסתות ושרירי הלעיסה:
 
גדילה ביתר של צד אחד של הלסת
(היפרפלזיה קונדילרית Condylar Hyperplasia)
אחד הגורמים השכיחים לאסימטריה בפנים הוא גדילה ביתר של צד אחד של הלסת התחתונה ביחס לצד השני. התופעה נראית לרוב בתחילת גיל ההתבגרות, ומחמירה בהדרגה עד סוף שנות העשרים לחיים ובמקרים נדירים יכולה להמשיך גם לגיל מבוגר יותר. האסימטריה יכולה להיות קלה עם הפרעה אסתטית מינורית, או קשה שמלווה בסטייה משמעותית של הלסתות, מנשך שיניים עקום, ואפילו רגישות וכאבים במפרקי הלסת.
מהם הגורמים? הגורם לתופעה אינו ידוע.
איך מאבחנים?
בדיקה קלינית מקיפה של הפנים, הלסתות והשיניים
צילומי רנטגן של הפנים בזוויות שונות
מיפוי עצמות לבחינת ההבדל בפעילות המטבולית בין שני מפרקי הלסת
עיון בצילומים פוטוגרפיים ורדיוגרפיים ישנים של המטופל, אם יש
איך מטפלים?
הטיפול בהפרעה מתחיל בניתוח של מפרק הלסת שמטרתו עצירת הגדילה המופרזת של הצד החולה. בנוסף, הניתוח גם מתקן במידה מסויימת את האסימטריה בפנים. לעיתים תכופות יש גם צורך בטיפול אורתודנטי (יישור שיניים) וניתוח אורתוגנטי (ניתוח לתיקון עמדת הלסתות) להשגת תוצאה מספקת. 

תת התפתחות של צד הלסת

(היפופלזיה קונדילרית וספיגה קונדילרית Condylar Hypoplasia and Condylar resorption)
 
ילדים שסובלים מתת-התפתחות או תהליך ספיגה של אחד ממפרקי הלסת יפתחו סטייה של הלסת התחתונה לכיוון הצד הפגוע. האסימטריה מחמירה במהלך תקופת ההתבגרות, בגלל ההבדל היחסי בין הגדילה של צד אחד של הלסת ביחס לצד הנגדי. התהליך לא ממשיך להחמיר לאחר סיום הגדילה של העצמות של הפנים (גיל 16-15 בבנות, ו-18-17 בבנים) למעט במקרים של ספיגת מפרקים מתקדמת במבוגר.
מהם הגורמים?
כל הפרעה או מחלה בתקופת הילדות וההתבגרות שגורמת לעיכוב בגדילתו של המפרק הפגוע או אף ספיגתו, יכולה לגרום לתופעה: חבלה קהה למפרק הלסת, שבר של מפרק הלסת, שיבוש פנימי במפרק הלסת, דלקות ראומטיות המערבות את מפרק הלסת, הקרנות לאזור הראש והצוואר וסינדרומים שונים.
איך מטפלים?
הטיפול בתופעה לאחר גיל ההתבגרות כולל טיפול אורתודנטי (יישור שיניים), ניתוח אורתוגנטי (ניתוח לתיקון עמדת הלסתות) עם או בלי שחזור של מפרק הלסת הפגוע. 
היפרטרופיה שרירית Muscular Hypertrophy
גדילה חד-צדדית של אחד משרירי הלעיסה יכולה לגרום לאסימטריה בפנים. המבנה הגרמי של הלסתות והפנים הוא סימטרי, והבעיה נובעת משוני בעובי הרקמה הרכה העוטפת את הלסת - אחד משרירי הלעיסה.
מהם הגורמים?הגורם לבעיה אינו ידוע.
איך מטפלים?
הטיפול היעיל ביותר הוא הזרקה של רעלן הבוטולינום לשריר המוגדל. הבוטולינום מפחית את פעילות השריר, ובכך מקטין את המסה שלו. ההשפעה של הבוטולינום היא זמנית, ולכן יש צורך לחזור על ההזרקה אחת לכמה חודשים עד שהתוצאה מתקבעת.


גידולים שפירים
גידולים הצומחים במפרק הלסת יכולים לגרום לסטייה של כל הלסת התחתונה לצד הנגדי ולהופעת אסימטריה בפנים. חומרת האסימטריה וקצב ההתפתחות שלה תלויים בפתולוגיה/ביולוגיה הספציפית של הגידול. גם נגעים באזור הסנטר, גוף הלסת התחתונה, והחלקים הקדמיים של הלסת העליונה יכולים לגרום לבליטה מקומית וכתוצאה מכך למראה אסימטרי של הפנים. 
איך מאבחנים?
בנוסף לבדיקה הקלינית המקיפה, לרוב יהיה צורך באמצעי הדמיה מתקדמים כמו טומוגרפיה ממוחשבת CT, תהודה מגנטית MRI, ומיפוי עצמות.
איך מטפלים?
ברוב המקרים הטיפול הוא כריתה של הנגע. יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם, כי ככל שהנגע קטן יותר, הניתוח פשוט יותר, סיכויי ההחלמה גבוהים יותר, והתוצאה האסתטית טובה יותר.
 
שסע שפה וחיך
שסעים באזור השפה העליונה והחיך הינם תופעות מולדות שגורמות לסטייה של כל מבנה הפה והאף. חומרת האסימטריה עומדת בקשר ישיר עם מידת המעורבות של הרקמות בשסע.
איך מטפלים?
הטיפול הוא ניתוחי. עם זאת, גם אחרי ניתוח מוצלח, חלק גדול מהמטופלים ממשיכים לסבול מסטייה של האף והשפה העליונה.
 
לסיכום
בכל מקרה של התפתחות אסימטריה בפנים, מומלץ לעבור בדיקה אצל כירורג פה ולסתות בכדי לאבחן את הגורם לבעיה. תהליך האבחון מתחיל בבדיקה קלינית של המטופל, ולרוב יידרשו אמצעי הדמיה מתקדמים. אבחון מוקדם של הבעיה מאפשר ביצוע טיפול פשוט יותר עם תוצאות אסתטיות ופונקציונליות טובות יותר.
 
ד"ר וסים עבוד
אחראי מרפאת מפרקי הלסת TMJ, המחלקה לכירורגיה פה ולסתות
אחראי תחום הפרעות מערכת הלעיסה במרפאה להפרעות תנועה, המחלקה הנוירולוגית
מרכז רפואי שיבא, תל השומר, מסונף לאוניברסיטת תל-אביב