מומחים ברפואת שיניים

מה קורה כשהחניכיים נכנסות להריון?


מאת ד"ר אורלי ניר שפירא

מכירה את הדעה הרווחת שטיפולי שיניים אסורים בזמן ההיריון? טעות חמורה! דווקא בזמן ההיריון החניכיים שלנו רגישות במיוחד עקב זרימת דם מוגברת אליהן. צחצוח נכון ובדיקת חניכיים אצל מומחה, הם חיוניים מאין כמותם.

הקשר המפתיע בין הרחם לחניכיים
כמעט כל אישה שעברה הריון זוכרת תופעה של דלקת חניכיים ודימום מוגבר. למה זה קורה? מאחר וקיים דמיון בין רקמת הרחם לחניכיים אשר שתיהן עשירות בכלי דם, הגוף מזהה את רקמת החניכיים בטעות כאיבר מטרה בעת ההיריון. כתוצאה, הוא מגביר את זרימת הדם לרחם וגם לחניכיים ואז מופיעים דימום ונטייה לדלקת חניכיים - 100% מהנשים חוות דימום מהחניכיים החל מהחודש השלישי להריונן. כמו כן מאחר והורמוני המין מצויים ברמה גבוהה, ישנו שגשוג של חיידקים הגורמים למחלות חניכיים, מה שמהווה בעיה בעיקר בנשים עם מחלת חניכיים מוקדמת. במקביל, מערכת החיסון עוברת שינוי כדי לקבל את התינוק שהינו "גוף זר" שמחצית מהגנים שלו שונים משל האם. השינוי גורם לכך שמחלת החניכיים מתפתחת במהירות רבה יותר, כי החיידקים המעוררים אותה משגשגים מבלי שמערכת החיסון תתקוף אותם. כל אלה גם יחד, מביאים לנטייה מוגברת של נשים הרות לסבול ממחלות חניכיים.

מחלת חניכיים - גורם סיכון בהריון
הקשר בין הרחם לחניכיים לא היה משמעותי כל כך, אלמלא מחקרים שהצביעו על מחלת חניכיים כעל גורם סיכון נוסף בזמן ההיריון. מסתבר כי נשים בהריון הסובלות ממחלת חניכיים, עלולות ללדת מוקדם מדי ו/או תינוק קטן מדי ואף לסבול מרעלת הריון.
כאשר אשה הרה סובלת ממחלת חניכיים, ישנה עלייה ברמת החיידקים האלימים הנכנסים למחזור הדם ועלולים לגרום להפרשת PGE-2 שהוא הסמן ברחם להיווצרות צירים ולידה. בניגוד לאמונה שחיידקים אינם יכולים לעבור את מי השפיר, הסתבר שהם עוברים גם עוברים, ועלייה שלהם מעל לסף מסוים משדרת לגוף שמי השפיר מזוהמים, דבר שעלול לגרום להיווצרות צירים.
עלייה ברמת הזיהום הפריודונטלי עלולה גם להוביל לעלייה בסוכרת הריון דבר שמסכן את האם והעובר. במחקר גדול התגלה כי 45% מתוך הנשים שסבלו מסכרת הריונית סבלו גם ממחלת חניכיים, לעומת 13% בלבד מתוך הנשים ללא סכרת. כל המצבים הללו עלולים להביא לסיבוכי לידה, בהם רעלת הריון, לידה מוקדמת ולידה של תינוקות קטנים מתחת ל 2500 גרם.84% ירידה בסיכון ללידה מוקדמת בזכות טיפול למניעת מחלות חניכיים
מחקרים מראים כי טיפול מקדים למניעת מחלות חניכיים בנשים הרות, מוביל להפחתה משמעותית בסיכון למשקל לידה נמוך. מחקר שנערך בהשתתפות של למעלה מ - 350 נשים הרות, אשר סבלו ממחלת חניכיים ועברו טיפול חניכיים יסודי, הראה כי הטיפול למניעת מחלות חניכיים שקיבלו הנשים הפחית את הסיכון ללידה מוקדמת בשמונים וארבעה אחוזים! בהתבסס על כך, מומלץ ביותר לכל אישה לבדוק את מצב החניכיים שלה טרם ההיריון, או לפחות במהלכו. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לבקר אצל פריודונט - מומחה לרפואת חניכיים אשר הוא הסמכות הרפואית העליונה לאבחן את מצב החניכיים ולהציע טיפול מתאים בעת הצורך. הבדיקה לפני ההיריון חשובה על מנת להתחיל את ההיריון בפה נקי מזיהום. בזמן ההיריון חשוב לשמור בהריון על תחזוקה והיגיינה טובה, אבל מומלץ שלא לבצע טיפול פריודונטלי מלא, כדי לא לגרום לכניסת מסת חיידקים לתוך זרם הדם.

שמירה על היגיינת פה - בהיריון יותר מתמיד!
בהיריון חובה להקפיד אפילו יותר מהרגיל על היגיינת הפה. אמנם החניכיים רגישות והצחצוח אינו תמיד נעים, אך השמירה על היגיינת הפה חשובה ביותר. אחרת, חיידקים ומזהמים עלולים לחדור דרך החניכיים אל זרם הדם, לפגוע בעובר ואף לגרום כאמור ללידות מוקדמות.
מומלץ במיוחד לבקר אצל הפריודונט - מומחה חניכיים, לצורך טיפול ומעקב אשר יכולים למנוע את הסיכון בלידת תינוק במשקל נמוך.

מיהו מומחה חניכיים?
מומחה למחלות חניכיים, או פריודונט, הינו רופא שיניים אשר למד במוסד מוכר להתמחות (אוניברסיטה או בית חולים)  4 שנים נוספות של התמחות בפריודונטיה. נושאי הלימוד מקיפים וכוללים אבחון וטיפול במחלות החניכיים השונות, מניעתן, ביצוע טיפולים כירורגים בחניכיים כולל ניתוחי חניכיים למטרות אסתטיות (פלסטיקה) והשתלות עצם סביב שיניים, ביצוע שתלים דנטאליים ובניית עצם (כולל "הרמות סינוס") וטיפול במחלות דלקתיות סביב שתלים דנטאליים. על מנת לקבל תואר מומחה למחלות חניכיים יש לעמוד בהצלחה בבחינות הממשלתיות. המומחה לפריודונטיה הינו הסמכות המקצועית החשובה בנושאי מחלות חניכיים ועל כן מומלץ לפנות אליו בכל בעיה המערבת את החניכיים.