מומחים ברפואת שיניים

מהי פתולוגיה אוראלית – ומה חשיבותה עבור בריאות הציבור?


מאת פרופ' מרילנה ורד, ראש המחלקה לפתולוגיה אוראלית ורפואת הפה, בית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת ת"א

פתולוגיה אוראלית הוא תחום מדעי ברפואת השיניים המשלב באופן סינרגטי את הידע ברפואת שיניים עם הידע בפתולוגיה. הוא עוסק בבדיקה מיקרוסקופית ובאבחונן של מחלות הפוגעות ברקמות הרכות והקשות באזור חלל הפה ובאזורים הסמוכים לו.

נושא הפתולוגיה האוראלית מבוסס על לימוד הסיבות הגורמות למחלות אלה, תהליכי התפתחותן וההשפעה שלהן על המבנה והתפקוד של הרקמות. בנוסף, נלמדת השפעת הגומלין עם רקמות ואיברים אחרים בגוף ומהות ההפרעה בתפקוד האיברים המעורבים בתהליך המחלה. על סמך הממצאים המיקרוסקופיים מתבצע ניבוי ההתנהגות הביולוגית של המחלה וקביעת תחזית (פרוגנוזה) של המטופל.

מומחה בפתולוגיה אוראלית מכיר היטב את המבנה המיקרוסקופי הנורמלי ואת השינויים ההיסטופתולוגיים האופייניים למחלות השונות של רקמות חלל הפה והאיברים הסמוכים. במקביל לכך, הוא מכיר על הצד הטוב ביותר את המראה הקליני של נגעים שונים - הן בחלל הפה והן של מחלות סיסטמיות עם ביטוי בחלל הפה וסביבו. בנוסף, המומחה בפתולוגיה אוראלית מכיר את המראה הרנטגני הנורמלי של הלסתות והשיניים ואת ביטויים של מצבים פתולוגיים באמצעי הדימות השונים הזמינים היום ברפואה.

 

היתרונות של מומחה בפתולוגיה אוראלית עבור בריאות הציבור:
  •  ההתמחות בפתולוגיה אוראלית נבנית על בסיס הידע המצטבר במהלך לימודי רפואת שיניים. לכן, למומחה זה היכרות מצוינת עם הטרמינולוגיה וידע נרחב בכל הקשור לאנטומיה, מצבי התפתחות וגדילה ומצבים פתולוגיים בחלל הפה ובאזורים הסמוכים לו. לאור זאת, האבחנה של מומחה בפתולוגיה אוראלית, שמבוססת על הקורלציה שבין הקליניקה לבין הממצאים המיקרוסקופיים - תהיה המדויקת ביותר.
  • כל רופא שיניים באשר הוא, בין אם מומחה ובין אם רופא שיניים כללי - יכול ליהנות משירותיו של מומחה בפתולוגיה אוראלית לגבי אבחונם של נגעים בחלל הפה ובסביבתו.
  • האמצעים הטכנולוגיים היום מאפשרים תקשורת ישירה, מהירה וזמינה בין הרופא למומחה בפתולוגיה אוראלית, כולל שליחת תמונות קליניות ותצלומי רנטגן, בעת שהמטופל יושב על כיסא הטיפולים. למשל, בשאלה של הצורה הנכונה ביותר שבה יש לקחת דגימה מנגע לשם בדיקה מיקרוסקופית (ביופסיה), ניתן להתייעץ עם מומחה בפתולוגיה אוראלית, לגבי הצורה הנכונה ביותר שבה יש לקחת את הדגימה, על מנת להבטיח אבחנה מדויקת ככל האפשר. כמו כן, ניתן לקבל יעוץ ראשוני לגבי המשך הפנייתו של המטופל לתחומים אחרים ברפואת שיניים (למשל, מומחה לרפואת הפה, כירורג פה ולסתות) או בענפי רפואה אחרים (למשל רפואת אף-אוזן-גרון, רפואת עור, ועוד).
  • בדיקת ביופסיות/ מתן חוות דעת שניה על ידי מומחה לפתולוגיה אוראלית מבוצעת במכונים לפתולוגיה במספר מרכזים רפואיים בארץ שבהם משולבים מומחים בפתולוגיה אוראלית. המרכזים הרפואיים שבהם יש שירות פתולוגיה אוראלית הם: אוניברסיטת תל אביב, המרכז הרפואי שיבא תל השומר, המרכז הרפואי איכילוב תל אביב, המרכז הרפואי בילינסון פתח תקווה, המרכז הרפואי רמב"ם חיפה, המרכז הרפואי ברזילי אשקלון, והמרכז הרפואי אסף הרופא בצריפין. 
  • רבות מהביופסיות הנלקחות בקהילה מחלל הפה ומהלסתות נשלחות לפענוח ע"י פתולוג כללי שאינו פתולוג אוראלי. אבל, למען אבחנה מדויקת של ביופסיות הנלקחות מחלל הפה או מהלסתות ע"י רופא שיניים, מומחה לרפואת הפה, כירורג פה ולסת, כירורג ראש-צוואר (אף אוזן גרון), רופא עור או כירורג פלסטי רצוי שהדגימה תיבדק ע"י מומחה בפתולוגיה אוראלית.
  • למטופלים אשר אובחן להם גידול או מחלה כרונית קשה בחלל הפה או בלסתות מומלץ לבקש חוות דעת שנייה ממומחה בפתולוגיה אוראלית.