מומחים ברפואת שיניים

מדוע חשוב להגיע לפגישה אישית לתוכנית טיפול

 

ד"ר אייל תגרי מומחה לשיקום הפה וחבר בפורום המומחים ברפואת שיניים.


בזמן האחרון אנחנו נתקלים בתופעה חדשה המאפיינת את החיים בעידן המהיר והטכנולוגי לרוב זה מתחיל בשיחת טלפון :

דוקטור, הגעתי אליך בעקבות המלצה, אשתי צריכה טיפול שיקומי נרחב, ונשמח לקבל ממך הצעת מחיר. תגובת הרופא בדרך כלל היא שישמח לתאם פגישת ייעוץ. ואז- להפתעתו המתקשר בצד השני של הטלפון מבקש לשלוח את צילומי הרנטגן והסיטי במייל, ולקבל תוכנית טיפול והצעת מחיר במייל.

אז מדוע יש חשיבות לפגישת הייעוץ האישית? מדוע אי אפשר בעצם לשלוח הצעת מחיר במייל?

לפגישה האישית יש חשיבות מכרעת בקביעת הטיפול הרצוי לכל מתרפא ורק בפגישה אישית ניתן ללמוד מידע רב שאי אפשר להפיק מצילומי רנטגן.

דוגמה קטנה וברורה: פתיחת הפה. הגודל שאנשים שונים פותחים את הפה ויוצרים את המרווח בין השיניים הקדמיות למעלה ולמטה.

יש אנשים שפותחים את הפה פתיחה נרחבת, ויש שפתיחת הפה שלהם מצומצמת. יש שפותחים את הפה פתיחה נרחבת, אבל יש להם קליקים במפרקים. פתאום, כשחושבים על זה, הטיפול בכל אחד מהמקרים הללו הוא לא אותו דבר, נכון ?

קשתות השיניים. יש שיניים סדורות – קשת סדורה – ויש שיניים צפופות, יש קשת רחבה ויש קשת צרה.

לכל אחד מהם יש את המאפיינים שלו, והתוכנית לא זהה ביניהם, הלא כן?עוד נושא חשוב הוא ,ה"סגר". הדרך שבה השיניים למעלה ולמטה סוגרות זו על זו, היחס בין שתי הלסתות. יש למידע הזה השלכה כבירה על ההתנהגות של השיניים, על תוכנית הטיפול, ועל משך הטיפול, וכן, גם על העלות.

חשיבות מרכזית היא בדיקה יסודית של החניכיים האם יש דלקת הדורשת טיפול? האם קימת ניידות שיניים? פגיעה בתאחיזת השיניים.

נושא זה משפיע מאוד על ההישרדות האפשרית של השיניים השונות, ועל שלבים שונים בתוכנית הטיפול.

נושא מכריע וחשוב הינו המטופל עצמו כאדם .רצונותיו הקשיים שלו, פחדים, כאבים, חששות, ציפיות, הכימיה בין הרופא למטופל היא גורם מכריע בקשר ועוד לא המציאו את הטכנולוגיה להעביר את זה דרך המייל.

אז, למרות ההתקדמות הטכנולוגית המרשימה של השנים האחרונות, אסור לשכוח שרפואה היא מדע שכולל מימד אנושי נכבד וכדי לקבל תוכנית טיפול נכונה, אחת כזאת שתתאים למטופל עצמו, צריך להיפגש עם הרופא, לפעמים אפילו יותר מפגישה אחת.