מומחים ברפואת שיניים

"לראות או לא לראות". זאת השאלה (או: המיקרוסקופ בטיפולי שורש)


מאת: ד"ר עמיר ויסמן – מומחה לטיפולי שורש, חבר בפורום המומחים ברפואת שיניים, מזכיר האיגוד הישראלי לאנדודונטיה ומרכז המחלקה לאנדודונטולוגיה באוניברסיטת תל אביב

ד"ר בועז שי - מומחה לטיפולי שורש, יו"ר פורום המומחים ברפואת שיניים, יו"ר האיגוד הישראלי לאנדודונטיה ומנהל המרפאה לטיפולי שורש באוניברסיטה העברית - הדסה עין כרם


כמעט כל אדם מן היישוב שמע על ההליך שעוברים אצל רופא השיניים, ונקרא "טיפולי שורש". אך יש רק בודדים שיודעים לענות על השאלות הבאות: מה באמת מהות טיפולי השורש? מה עוברים במהלכם? וכיצד ניתן, בעזרת טכנולוגיה חדישה ומכשור מתקדם – לבצע אותם באופן שלא מתפשר על הרמה המקצועית?

במהלך טיפול שורש, מטפלים בתעלות הנמצאות בתוך שורשי השיניים, מנקים אותן, מחטאים אותן ואוטמים אותן, למניעת חדירת זיהום אל תוך עצם הלסת שבה נמצאים שורשי השן.

מומחה לטיפולי שורש עובר הכשרה נוספת של 3-5 שנים, בנוסף על הכשרתו כרופא שיניים. בהתמחות זו, מתמקדים, בין היתר, בהבנת האנטומיות, התהליכים המתרחשים בשורש השן ובסביבה העוטפת אותו, טיפול במקרי חבלות דנטליות והשימוש הנכון והכרת המכשור המתקדם ביותר בתחום טיפולי השורש.

כאשר רופא שיניים מטפל בכותרת השן למשל בזמן ביצוע סתימה או כתר, הוא רואה את השן בראיה ישירה. האזור של הכותרת מואר ויש רופאים שנעזרים במשקפיים מיוחדות (נקראות גם לופות) שמגדילות את יכולת הראייה. לעומת זאת, אזור תעלות השורש (שזה האזור החלול שבתוך השורש) הוא צר מאד – בקוטר של 0.1-1 מילימטר, וגם חשוך מכיוון שקרני האור לא נכנסות לעומק התעלות. לכן, כאשר רופא שיניים נדרש לבצע טיפול שורש הוא למעשה עובד בתוך אזור אותו הוא אינו רואה. הרופא יכול להיעזר בחוש המישוש, בצילומי רנטגן ובאמצעים נוספים שנותנים לו מידע עקיף לגבי המתרחש בתוך תעלות השורש.

אחת המהפכות בתחום התרחשה עם כניסת המיקרוסקופ הטיפולי לתחום טיפולי השורש.

המיקרוסקופ היה בשימוש ברפואת אף אוזן גרון עוד לפני כ-100 שנים, אולם רק בשנות ה-90 של המאה שעברה נכנס לשימוש ברפואת שיניים ובעיקר בטיפולי שורש. להבדיל מהמשקפיים המגדילות (לופות) אשר יכולות להגדיל עד פי 2-4 המיקרוסקופ נותן טווח הגדלות של פי 3-30. יתרון נוסף וחשוב הוא התאורה. בזמן השימוש במשקפיים האור מגיע לשן מהמנורה הדנטלית או לפעמים מפנס מיוחד שמחובר לראש הרופא. הבעיה היא שבעומק התעלות נוצר צל שפוגע בתאורה. במיקרוסקופ המצב שונה: התאורה מגיעה ממקור אור חזק דרך סיב אופטי אל ראש המיקרוסקופ ומשם דרך מערכת פריזמות אל תוך התעלות, בדיוק בציר אורך הראיה של הרופא.המיקרוסקופ תלוי מעל ראש המטופל על-ידי מערכת זרועות שמחוברת לתקרה, לקיר או לפעמים לרצפה. זה מאפשר לרופא לשבת זקוף ולהביט קדימה במטופל, שיושב או שוכב, וכך הרופא גם יכול לעבוד שעות ארוכות בלי לאמץ יתר על המידה את גבו וצווארו.

יתרון נוסף הוא האפשרות לחבר למיקרוסקופ מצלמת וידיאו או סטילס ולצלם את מהלך הטיפול לצורך הסבר למטופל, תיעוד והדרכה.
אחת הדוגמאות הבולטות ליעילותו של המיקרוסקופ הינה באיתור תעלות שורש. תעלת שורש שלא מאותרת ומטופלת תגרום בדרך כלל לכישלון טיפול השורש. המיקרוסקופ עוזר מאד באיתור תעלות גם כשהן בקוטר זעיר של כ-0.1 מילימטר.

כמו כן, המיקרוסקופ יכול לעזור לרופא השיניים לאתר נגעי עששת שנמצאים באזורים קשים לראיה כגון שולי כתרים וסתימות.

בעיה נוספת שמתרחשת לעיתים היא סדקים בכותרת או בשורש השן. סדקים אלו נוצרים לרוב בעקבות כוחות לעיסה חזקים שמופעלים על השיניים הטוחנות והמלתעות. הסדקים יכולים לגרום לכאבים ולדלקת ופעמים רבות רופא שיניים לא יכול לאתר את מקור הבעיה ללא אמצעי הגדלה כגון המיקרוסקופ.

לעיתים, במהלך ביצוע טיפול שורש מתרחשות תקלות – לרוב בעומק התעלות, באזור מאד צר וחשוך. בכדי להתגבר על תקלות אלו, הרופא נעזר במיקרוסקופ כדי להיות מסוגל לראות את אזור הבעיה בצורה מוארת ומוגדלת.

יש לזכור, כי המיקרוסקופ אינו "מכשיר קסם", אלא רק כלי עזר חשוב לצורך ביצוע טיפולי שורש. הוא אינו מהווה תחליף למיומנות, לידע וליכולות של רופא מומחה לטיפולי שורש, ולכן - תמיד מומלץ לעבור את הטיפולים החשובים והמורכבים הללו, אצל רופאים שעברו את ההכשרה המתאימה.