מומחים ברפואת שיניים

לאכול, לדבר וגם לפהק - ללא הגבלה


מאת: ד"ר אדיר כהן, מומחה לכירורגיית פה ולסתות

מפרק הלסת, או בשמו הלועזי TMJ (temporomandibular joint) הינו אחד המפרקים הפעילים ביותר בגוף האדם, ומשמש אותנו בפעולות היומיומיות ביותר: אכילה, דיבור, פיהוק ועוד.

הבעיות הנפוצות ביותר סביב תפקודו של מפרק הלסת הינן: כאבים, קליקים ורעשים, והגבלה בתנועה ובמפתח הפה. שכיחות התופעה באוכלוסיה הכללית עומדת על כ-15%, כאשר מרבית הסובלים ממנה הם בגילאי 20-40.

פעמים רבות מגיע המטופל לרופא אף אוזן גרון בתלונה על כאב באוזן או צלצולים, בעוד הבעיה המקורית נעוצה במפרק הלסת, ולפיכך מופנה לכירורג פה ולסת לשם בדיקה וטיפול.

במסגרת המחלקה לכירורגיית פה ולסת בבית החולים "הדסה עין כרם", אנו מפעילים מרפאה אשר אחראית על מגוון רחב של בעיות בתחום מפרק הלסת. אחת הבעיות השכיחות ביותר הינה המחלה הניוונית של מפרק הלסת.

המחלה הניוונית של המפרק מתקדמת באופן הדרגתי, והסיבה העיקרית להופעתה הינה כוחות יתר המועברים אל המפרק. הנזק יכול להופיע בעקבות ארוע בודד של חבלת פנים או בשל ארועים חוזרים של הפעלת כוחות בלתי מבוקרים, אשר יכולים לנבוע מהרגלים, כדוגמת כסיסת ציפורניים או הידוק/חריקת שיניים במהלך שנת הלילה. חוסר בשינים אחוריות אף הוא עלול להוביל לעומס יתר ונזק למפרק הלסת.

במצבים אילו מבנה סחוסי, הדיסק או בשמו האחר מניסקוס, מאבד את מיקומו הטבעי כחוצץ בין ראש המפרק לבסיס הגולגולת, ובכך נגרמים כאבים והפרעה בתפקוד התקין של המפרק, אשר מתבטא בתחילה ברעש של קליק בעת פתיחת הפה ובהמשך בהגבלה בתנועה.

תפקידנו במרפאת מפרק הלסת הוא למנוע את הדרדרות המצב, להוביל להסתגלות המפרק  ובמידת האפשר לתקנו. שיטת הטיפול שלנו הינה מדורגת ומתחילה בטיפול שמרני, ממשיכה בטיפול זעיר פולשני ובמידת הצורך בטיפול פולשני/ניתוחי למפרק הלסת.הטיפול השמרני מיועד להפחית את כוחות היתר הפועלים על המפרק. הדבר מבוצע על-ידי הרכבתו של סד לילה, שהינו מתקן מפלסטיק המונח על השטח הלעיסי של המשנן בעת השינה, פיזיותרפיה של שרירי הלעיסה במטרה לתמוך במפרק הסובל, וכן תרופות אנטי דלקתיות. הטיפול השמרני יוביל במרבית המקרים לשיפור המצב.

הקו השני של הטיפול בבעיית מפרק הלסת הינו על ידי שטיפת המפרק או ארטרוסקופיה של מפרק הלסת במטרה לאפשר תנועה חופשית יותר של המפרק. שטיפת המפרק נעשית בהרדמה מקומית ומתבצעת על ידי החדרת שני מחטים לחלל המפרקי דרכם מועבר נוזל השטיפה. בעוד פעולה זו נעשית באופן "עיוור", הטיפול הארטרוסקופי החדשני המתבצע אצלנו, נעשה בהרדמה כללית, ומאפשר מבט אל פנים המפרק באמצעות מצלמה זעירה המוחדרת אל החלל המפרקי. דרך שרוול שני ניתן להחדיר כלי עבודה לביצוע פעולות לשיפור פעולת המפרק. רבים מן המטופלים אשר לא הגיעו להטבה עם הטיפול השמרני יזכו להטבה בזכות טיפולים אילו.

הקו השלישי מיועד לקבוצת המטופלים אשר לא השתפרו הן בפונקציה והן ברמת הכאב לאחר טיפולי הקו הראשון והשני. בשלב זה אנו מציעים למטופל ניתוח המאפשר מגע ישיר עם מרכיבי המפרק במטרה להחזיר את ההרמוניה והפעילות התקינה שלו. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, ומותיר צלקת עדינה ביותר באזור קדמי לאוזן סמוך לקו השיער. אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים והוא משפר במרבית המקרים את היכולת לפתוח את הפה ומפחית את רמת הכאב באופן משמעותי.

לסיכום, האבחנה והטיפול בבעיית מפרק הלסת דורשת הבנה ומיומנות של הרופא המטפל, ובמרבית המקרים יהנה המטופל משיפור ניכר באיכות חייו כתוצאה מן הטיפול.

* ד"ר אדיר כהן הוא רופא בכיר, המרפאה לטיפול במחלות מפרקי לסת, המחלקה לכירורגיה פה ולסתות, הדסה עין כרם, ירושלים