מומחים ברפואת שיניים

חבלות בשיניים אצל ילדים: כיצד למזער נזקים


מאת ד"ר בועז שי - מומחה לטיפולי שורש, יו"ר פורום המומחים ברפואת שיניים, יו"ר האיגוד הישראלי לאנדודונטיה ומנהל המרפאה לטיפולי שורש באוניברסיטה העברית - הדסה עין כרם
 
הנתונים המחקריים העגומים מספרים לנו כי למעלה משליש מהילדים, עד להגיעם לגיל 12 - יחוו "טראומה דנטלית": שבר כותרת השן, שבר שורש, שינוי במיקום השן עד כדי יציאת השן ממקומה, ועוד. החבלות הללו נפוצות במיוחד בבתי ספר, בגנים, בצהרונים, בקייטנות, בבריכות השחייה וכתוצאה מפעילות גופנית. אולם, חלק נכבד מהחבלות קורה גם בבית. תוצאותיהן, אם אינן מקבלות מענה מהיר ומקצועי דיו, יכולות להיות קשות ולהוביל לנזק בלתי הפיך למשנן וללסת.
 
אובדן שיניים קדמיות בגיל צעיר, לדוגמה, עלול להותיר את הילד ללא שיניים עד גיל 18-20. לנכות הפיזית ולפגם האסתטי מצטרפות כמובן השלכות נפשיות קשות בגיל ההתבגרות, והתמודדות עם פגם בולט במראה החיצוני בסביבה חברתית מורכבת.
 
את כל זה ניתן לנסות למנוע.
 
תחום האבחון והטיפול בחבלות דנטליות מורכב ביותר ודורש הכשרה ארוכה, ידע מעמיק, מיומנות ייחודית והיצמדות לפרוטוקולים מקובלים ומעודכנים. מומחים לטיפולי שורש ומומחים לרפואת שיניים לילדים עוברים את ההכשרה הזו במהלך 3.5 שנים של התמחות (מעבר ללימודי רפואת השיניים הכלליים), ומתעדכנים כל העת בנושא.
 
בעת טראומות דנטליות, מומלץ כי תתבצע אנליזה מיידית של מומחה לטיפולי שורש או מומחה לרפאות שיניים לילדים, אשר תחום הטראומה הדנטלית הינו חלק נכבד מהכשרתו. טיפול נכון, מקצועי ומהיר ע"י מומחים יכול למנוע, או לפחות למזער, את הנזקים הכבדים של הטראומות הנ"ל.
 
הטיפול הראשוני בחבלות שאינן מערבות רק את השיניים הינו פנייה למיון, ואח"כ יש להגיע בהקדם האפשרי למומחה כמוזכר לעיל. ביצוע הטיפול המתאים באופן המיטבי ומעקב צמוד לאורך זמן אחר השיניים יגדיל את סיכויי ההצלחה - וימנע סיבוכים בעתיד. בחלק ממקרי החבלות הדנטליות, כטיפול ארוך טווח, ייתכן צורך במעורבות מומחים נוספים, כגון אורתודונט (מומחה ליישור שיניים), מומחה לחניכיים או לכירורגית פה ולסת, ועוד.
 
עזרה ראשונה: מה עושים במקרה של חבלה דנטלית ומהי הפעולה המיידית שבה צריך לנקוט? בכל מקרה של חבלה בשיניים, גם אם לא רואים פגיעה חיצונית, יש להגיע לבדיקה דנטלית. את הבדיקה מומלץ לעשות אצל מומחה לטיפולי שורש (שיניים קבועות) או מומחה לרפואת שיניים לילדים (שיני חלב).


 
מהם סוגי המקרים של פגיעה בשן הדורשים פעולה מיידית בשטח?
 

1. שבר חלקי של השן: יש למצוא את חלק השן השבור ולשמור אותו בחלב. פנו בהקדם האפשרי לרופא השיניים (מומלץ למומחה לטיפולי שורש או מומחה לרפואת שיניים לילדים).

2. השן יצאה ממקומה: הטיפול ב-15 הדקות הראשונות בשן קריטי! אתרו את השן והחזיקו אותה בכותרת בלבד (לא בשורש). אם השן נפלה לרצפה או התלכלכה, יש לשטוף בעדינותבמים זורמים למשך 10 שניות. אין להשתמש בשום אופן בחומרי ניקוי או לשפשף את השן. בכל מקרה, יש להגיע עם השן לרופא השיניים או לחדר מיון מיידית.
 
3. יציאת שן קבועה: אם השורש נראה שלם, וניתן לקבל שיתוף פעולה מהילד- יש לנסות להחזיר השן למקומה בעדינות, ולתת לילד לנשוך בעדינות על פד גזה או מטפחת עד להגעה לגורם רפואי.
 
אם לא ניתן להחזיר את השן למקומה או שנראית פגיעה בשורש השן, יש לשים את השן בחלב קר, ולהגיע איתה לחדר המיון או לרופא השיניים (מומלץ למומחה לטיפולי שורש או מומחה לרפואת שיניים לילדים). אין להשאיר את השן בתנאי יובש! אם אין בנמצא חלב, ניתן לשים השן בכוס עם רוק של הילד.

4. יציאת שן חלב: שורשי שיני החלב יושבים בסמוך לנבטי השיניים הקבועות המתפתחים ועל כן כל דבר שמתרחש בשן החלב יכול להשפיע ולפגוע גם בשיניים הקבועות אשר בשלב זה מצויות בלסת ומתפתחות. אין לנסות להחזיר לבד שן חלב למקומה אלא לשים בחלב קר. אין להשאיר את השן בתנאי יובש! אם אין בנמצא חלב, ניתן לשים השן בכוס עם רוק של הילד ולהגיע בהקדם לחדר המיון או למומחה לרפואת שיניים לילדים.

יש לציין כי ההמלצות הנ"ל מתייחסות לטיפול הראשוני באתר החבלה לגבי השיניים שנחבלו, ואינן מתייחסות לפגיעות אחרות הקשורות למתן עזרה ראשונה כללית.