מומחים ברפואת שיניים

הרסן לסל וחסל


עם ההתקדמות הטכנולוגית נמצא גם הפתרון שיקל על מטופלים שצריכים ללכת עם רסן. הכשיר החדש מסיר את ההשלכות החברתיות, הימנעות מלכלוך בשיניים, הסרת החשש משינוי חיצוני וטיפול נוח וקל. המוש'ן, שהוא מכשיר פנימי וקל לשימוש, עושה מהפכה לא רק בעולם רפואת השיניים, אלא גם למיליוני ילדים ברחבי העולם

מאת ד"ר תמר פינקלשטיין מומחית ליישור שיניים וחברת פורום המומחים ברפואת שיניים

מהו תפקידו של הרסן?

כאשר ישנו פער גדול בין הלסתות והשיניים העליונות בולטות ביחס לשיניים התחתונות, המכשיר האולטימטיבי היה רסן. הרסן מתחבר לשיניים העליונות ומרסן את גדילת הלסת העליונה בזמן שהלסת התחתונה ממשיכה לגדול וכך בעצם מצטמצם הפער בין הלסתות.

מצב נוסף בו ניתן הרסן היה כאשר הייתה תזוזה קדימה של השיניים העליונות האחוריות כך שלא נשאר מקום לבקיעת הניבים ובשל כך בקעו הניבים בעמדה חיצונית כמו שיני ערפד. הרסן פעל לדחיפת השיניים אחורנית ולפתיחת מקום לניבים.

אך מי באמת רוצה להשתמש ברסן??? ואפילו רק לשעות הלילה?? מלחמות בלתי פוסקות עם הילד: האם הרכיב? האם הרכיב מספר שעות כנדרש? חוסר רצון מובן להשתמש במכשיר בשעות היום...

ובכן, עם הגיעו של האייפון 7, הגיע גם המוש'ן (Motion), החידוש המשמעותי ביותר בתחום יישור השיניים בשנים האחרונות. לא רק שהמכשיר פנימי וקל לשימוש, בזכות התחכום והקלות שבהפעלה, מקבלים תיקון של הפער בין הלסתות תוך חודשים ספורים לעומת שנה לפחות של שימוש ברסן.יתרון משמעותי נוסף הוא קיצור משך השימוש בסמכים (קוביות, ברזלים) ב30% שמתאפשר בזכות התיקון הראשוני של המוש'ן.

אכן, מהפיכה!
חידוש מהפכני נוסף הינו המוש'ן למקרים בהם הלסת התחתונה בולטת מעבר ללסת העליונה.ילדים אלה מגיעים לטיפול בגיל צעיר מאוד ונאלצו עד היום להשתמש ב"רסן הפוך", מכשיר גדול ומסורבל שבשל מראהו, השימוש בו נעשה רק בשעות הלילה ולכן הטיפול פחות אפקטיבי. המטרה במקרים אלה הינה לנסות ולשנות את יחסי הלסתות ובכך להקטין את הצורך העתידי בניתוח של הלסתות ומכאן החשיבות של יעילות הטיפול.
כיום, המוש'ן מאפשר שימוש המשכי ביום ובלילה, במכשיר פנימי קטן וכמעט שאיננו נראה לעין. השימוש במכשיר מביא לשיפור היחסים בין הלסתות כבר בגיל צעיר ובכך השגת הרמוניה של הפנים והקטנת הצורך בניתוח עתידי.

לסיכום:
מכשיר פנימי וקל לשימוש במשך כל שעות היממה במקום רסן חיצוני בולט בו משתמשים בדרך כלל רק בשעות הלילה, וקיצור משמעותי במשך הטיפול עם קוביות.כמובן שכמו כל מכשיר רפואי, יש להתאים את המכשיר למטופל ולוודא שזהו אכן המכשיר המתאים לכל מקרה ומקרה.